Bap Share Widget
Bosch Gallery
Bap Vpf React Widget
Key Features
Frequently Asked Questions
Video
Warranty PDF
Bap Product Carousel
Bap Product Carousel
Detalles del producto
Discontinued
-
SKU: BB383
Blue Disc Brake Pads (BB383)
MPN:
GTIN:
Bosch Blue Disc Brake Pads were created for the everyday driver, and offers the same testing and engineering process as our premium braking line. Bosch Blue offers revolutionary engineering and advanced friction formulations for quiet and clean performance.
List Price
$ 0.00
- Component
- Pads
- Cuñas de pastilla incluidas
- No
| Base Attributes | |
|---|---|
| Additional Features | Platform specific for improved braking performance. |
| Composición del material de fricción | Semi-metalica |
| Hardware de montaje incluido | No |
| Reduces Rotor Wear | Better |
| Noise | Quiet |
| Durability | Better |
| Stopping Power | Best |
| Overall Performance | Better |
| Engineering Details | |
|---|---|
| Número de ingeniería | F03A176023 |
| Is Partnumber Engineeringnumber Mx | true |
| Other Attributes | |
|---|---|
| Código de término | 146870 |
| Frenos delanteros o traseros | Posterior |
| Nuevo o remanufacturado | Nuevo |
| Altura del producto | 0.606299 in |
| ¿Se requiere etiqueta de advertencia de la Prop 65? | No |
| Peso del artículo automotriz (libras) | 2.51327 lb |
| Clave de producto | 778238 |
| Longitud del producto | 4.240157 in |
| Ancho del producto | 1.614173 in |
| Hardware de montaje incluido | Where necessary |