Bap Share Widget
Bosch Gallery
Bap Vpf React Widget
Key Features
Frequently Asked Questions
Video
Warranty PDF
Bap Product Carousel
Bap Product Carousel
Detalles del producto
Discontinued
-
SKU: 9683
Double Iridium Pin-to-Pin Spark Plugs (9683)
MPN:
GTIN:
Bosch Double Iridium Pin-To-Pin Spark Plugs represent advanced OE spark plug technology and are manufactured to be original equipment (OE) equivalent in fit, form and function. The ultra-fine wire design firing pin and ground electrode pin provide higher performance.
List Price
$ 0.00
- Double Iridium electrodes – iridium-alloy firing pin and an iridium-alloy pin laser-welded onto the ground electrode offer higher performance and up to 4 times longer life compared to standard copper spark plugs
- OE Fine Wire design requires up to 24% less voltage to ignite
- 360 degree continuous laser welding increases durability for increased life
- Copper core provides broader heat range to resist pre-ignition and fouling
- Not available translation in PAdb.
- Fine Wire
- Indexado
- No
- Hex Type
- Hex
- Tipo de terminal eléctrica
- Non-Removable Nut
- Tipo de asiento (bujía)
- Flat
- Resistor Type
- S\u00ED
| Base Attributes | |
|---|---|
| Vehicle Type | Passenger |
| Garantía | 7 years |
| Estilo corto | No |
| Material del núcleo del electrodo de tierra | N/A |
| Tamaño de la abertura | .8 |
| Contenidos del paquete | Spark Plug |
| Tipo de bujía | 4-Cycle |
| Resistor | S\u00ED |
| Diametro de hilo | 12 |
| Tamaño hexagonal | 14 |
| Diseño de punta de electrodo de tierra | Pin-to-Pin |
| Cantidad de electrodos de tierra | 1 |
| Resistencia | 6000 |
| Alcance | 26.5 |
| Gama de calor del fabricante | 6 |
| Engineering Details | |
|---|---|
| Número de ingeniería | 0242140536 |
| Is Partnumber Engineeringnumber Mx | true |
| Other Attributes | |
|---|---|
| Precious Metal | Highest performance/Longest life (iridium inlay ground electrode and iridium firing pin) |
| Service Life vs Standard Copper Spark Plugs | 4x |
| Cantidad de paquetes | 1 |
| Longitud del producto | 3.309055 in |
| Nuevo o remanufacturado | New |
| Aplicación de equipos eléctricos para exteriores | No |
| Ancho del producto | 0.669291 in |
| Tipo de aislante | Non-Projected |
| Código de término | |
| ¿Se requiere etiqueta de advertencia de la Prop 65? | No |
| Configuración a tierra | |
| Peso del artículo automotriz (libras) | 0.083776 lb |
| Material aislante | Ceramic |
| Clave de producto | 020027 |