Bap Share Widget
Bosch Gallery
Bap Vpf React Widget
Key Features
Frequently Asked Questions
Video
Warranty PDF
Bap Product Carousel
Bap Product Carousel
Detalles del producto
Discontinued
-
SKU: 9697
Double Iridium Spark Plugs (9697)
MPN:
GTIN:
Bosch Double Iridium Spark Plugs are engineered to deliver both high performance and long life, representing advanced original equipment (OE) spark plug technology. The ultra-fine wire design and laser welded tapered ground electrode deliver optimum performance, while the iridium center electrode and ground electrode help it to go the distance. Unlock the performance in your engine with Bosch Double Iridium Spark Plugs.
List Price
$ 0.00
- Double Iridium electrodes – iridium firing pin and iridium ground electrode inlay offer higher performance
- OE Replacement: meets or exceeds manufacturer design requirements for modern gasoline engines to provide OE fit, form and function
- OE-matched spark position for compatibility with Gasoline Direct Injection (GDI) technology
- 4X Longer Service Life: compared to standard copper spark plugs
- Ground Electrode Tip Design
- Standard
- Seat Type
- Tapered
- Resistance
- 6000
- Resistor Type
- Yes
- Reach
- 25
- Hex Size
- 16
- Tipo de asiento (bujía)
- Tapered
- Tipo de terminal eléctrica
- Tuerca No Removible
- Diseño de electrodo central
- Electrodo de Alambre Fino
- Tipo de terminal eléctrica
- Tuerca No-Removible
- Ground Electrode Tip Design
- Estándar
- Ground Configuration
- J-Gap
- Indexed
- Resistor Type
- Sí
- Seat Type
- Cónico
- Pre-Gap Size
- .9
- Tipo de cabeza hexagonal
- Hex
- Indexed
- No
- Ground Configuration
- Estándar
- Manufacturer Heat Range
- 7
- Diseño de electrodo central
- Alambre delgado
- Tipo de cabeza hexagonal
- Hexagonal
| Base Attributes | |
|---|---|
| Vehicle Type | Passenger |
| Garantía | 7 years |
| Estilo corto | No |
| Material del núcleo del electrodo de tierra | Copper |
| Material del núcleo del electrodo de tierra | Cobre |
| Contenidos del paquete | Bujía |
| Tipo de bujía | Ciclo de 4 |
| Resistor | Sí |
| Engineering Details | |
|---|---|
| Número de ingeniería | 0242236663 |
| Is Partnumber Engineeringnumber Mx | true |
| Other Attributes | |
|---|---|
| Aplicación de equipos eléctricos para exteriores | No |
| Material de la punta del electrodo de tierra | Iridio-platino |
| Clave de producto | 020018 |
| Material aislante | Cerámica(o) |
| Material aislante | Cerámica |
| Cantidad de electrodos de tierra | 1 |
| Peso del artículo automotriz (libras) | 0.101413 lb |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Código de término | 102601 |
| Tipo de aislante | No proyectado |
| Ancho del producto | 0.712598 in |
| Precious Metal | Highest performance/Longest life (iridium inlay ground electrode and iridium firing pin) |
| Material del núcleo del electrodo central | Copper |
| Material de la punta del electrodo de tierra | Iridio-Platino |
| Material de la punta del electrodo central | Iridio |
| Nuevo o remanufacturado | Nuevo |
| Longitud del producto | 3.299213 in |
| Material del núcleo del electrodo central | Cobre |
| Cantidad de paquetes | 1 |
| Material de la punta del electrodo central | Iridium |
| Service Life vs Standard Copper Spark Plugs | 4x |