Bap Share Widget
Bosch Gallery
Bap Vpf React Widget
Key Features
Frequently Asked Questions
Video
Warranty PDF
Bap Product Carousel
Bap Product Carousel
Detalles del producto
Discontinued
-
SKU: 9711
Platinum Spark Plugs (9711)
MPN:
GTIN:
Bosch Platinum Spark Plugs are engineered for up to 2X longer service life.*
List Price
$ 0.00
• Specially engineered yttrium enhanced ground electrode provides
2X longer service life*
• Fine wire platinum firing pin for
better ignitability
• Unique 360 continuous laser weld fuses
corrosion resistant platinum firing pin to base
*Compared to standard copper spark plugs
- Indexed
- Seat Type
- Flat
- Resistance
- 6000
- Reach
- 19
- Hex Size
- 16
- Tipo de terminal eléctrica
- Removable Nut
- Diseño de electrodo central
- Electrodo de Alambre Fino
- Tipo de terminal eléctrica
- Tuerca Removible
- Ground Electrode Tip Design
- Tapered
- Ground Configuration
- J-Gap
- Seat Type
- Plano
- Pre-Gap Size
- .8
- Tipo de cabeza hexagonal
- Hex
- Indexed
- No
- Manufacturer Heat Range
- 7
- Diseño de electrodo central
- Alambre delgado
- Tipo de cabeza hexagonal
- Hexagonal
| Base Attributes | |
|---|---|
| Vehicle Type | Passenger |
| Garantía | 4 years |
| Material del núcleo del electrodo de tierra | Nickel |
| Resistor | Sí |
| Engineering Details | |
|---|---|
| Número de ingeniería | 0242135525 |
| Is Partnumber Engineeringnumber Mx | true |
| Other Attributes | |
|---|---|
| Ancho del producto | 0.712598 in |
| Material de la punta del electrodo de tierra | Niquel |
| Clave de producto | 020019 |
| Material aislante | Cerámica(o) |
| Material aislante | Cerámica |
| Cantidad de electrodos de tierra | 1 |
| Peso del artículo automotriz (libras) | 0.081571 lb |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Código de término | 102601 |
| Tipo de aislante | No proyectado |
| Precious Metal | Improved performance life (platinum tipped center electrode) |
| Material del núcleo del electrodo central | Copper |
| Material de la punta del electrodo de tierra | Níquel |
| Material de la punta del electrodo central | Platino |
| Nuevo o remanufacturado | Nuevo |
| Longitud del producto | 2.950787 in |
| Material del núcleo del electrodo central | Cobre |
| Cantidad de paquetes | 1 |
| Material de la punta del electrodo central | Platinum |
| Service Life vs Standard Copper Spark Plugs | 2x |