Bap Share Widget
Bosch Gallery
Bap Vpf React Widget
Key Features
Frequently Asked Questions
Video
Warranty PDF
Bap Product Carousel
Bap Product Carousel
Detalles del producto
Discontinued
-
SKU: 3323
Premium Oil Filters (3323)
MPN:
GTIN:
Premium engine performance requires a premium oil filter. Bosch Premium Oil Filters protect your engine by keeping harmful particles and dirt out, preventing premature wear and engine failure. Premium oil filters not only fit the same way as original OE filters, they utilize an exclusive blend of natural and synthetic materials in the media for superior oil filtration and increased engine protection.
List Price
$ 0.00
- The Premium filtration media has the capacity to hold up to 14 grams of dirt* in the filter media (*Based on ISO 4548-12 at 20 microns on 3500)
- A high glass content is woven into the blended media, providing greater efficiency and strength by trapping 99% of the particulates from getting into the engine
- Proper fit - a Bosch Premium Oil Filter will fit and stay on the vehicle the same way as the original filter
- Extensive coverage on domestic, Asian and European vehicles
Part number 3972 may look different from the picture but fitment and performance remains the same
- Marine Approved
- Tipo de grado
- Rendimiento
- Filter Type
- Hilado
- Bottom Inside Diameter
- 0
- Diámetro exterior inferior
- 2.756
- Diámetro externo superior
- 2.756
- Height
- 3.385827
- Filter Type
- Spin-On
- Burst Pressure
- 200
- Junta o sello incluido
- Sí
- Filter Media Material
- Cellulose paper
- Torque Nut
- Bypass Relief Valve
- Yes
- Tipo de junta
- Empaque de Anillo en O
- Thread Size (Oil Filter)
- M20x1.5
- Micron Rating
- 20
- Filter Media Material
- Papel de celulosa
- Torque Nut
- No
- Marine Approved
- No
- Junta o sello incluido
- Yes
- Bypass Relief Valve
- Sí
| Base Attributes | |
|---|---|
| Válvula trasera antidrenaje | Sí |
| Válvula de alivio P.S.I. | 14-18 |
| Diámetro exterior | 2.756 in |
| Agarre antideslizante | No |
| Válvula trasera antidrenaje | Yes |
| Agarre antideslizante |
| Engineering Details | |
|---|---|
| Número de ingeniería | F00E160064 |
| Is Partnumber Engineeringnumber Mx | true |
| Other Attributes | |
|---|---|
| Tipo de filtro de aceite | Spin-On / Canister |
| Material de la junta | Silicone |
| Efectos potenciales de la Prop 65 | Cáncer y daños a la salud reproductiva |
| Tamaño de conexión | M20x1.5 |
| Material filtrante | papel de celulosa |
| Texto de advertencia de la Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. AVERTISSEMENT: Cancer et Troubles de l'appareil reproducteur - www.P65Warnings.ca.gov. ADVERTENCIA: Cáncer y Daño Reproductivo - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Nuevo o remanufacturado | Nuevo |
| Código de término | 214078 |
| Prop 65 Sustancia 1 | see N2580 for all chemicals |
| Prop 65 Warning Label Required? | S\u00ED |
| Peso del artículo automotriz (libras) | 0.279987 lb |
| Altura del filtro de aceite (pulg) | 3.52 in |
| Clave de producto | 541051 |